Instalace UEFI GRUB2 na USB klíčenku

Nedávno jsem si potřeboval nabootovat vlastnoručně vyrobenou USB klíčenku nativně z UEFI a tak jsem trošku začal studovat, jak to ten GRUB2 vlastně dělá. Metoda je prostá.

Vytvoříme klíčenku s aktivním FAT32 oddílem. Pokud jsme perverzní, můžeme jej stylově vytvořit pod GPT. Nevýhodou GPT je, že takové oddíly neuvidíte ve Windows XP a starších systémech či různých hloupých jednoúčelových zařízeních. Pokud tedy chcete klíčenku používat stále jako přenosné médium na osobní data, použijte raději klasické MBR.

Připojíme klíčenku v našem případě do  /mnt/klicenka  a spustíme následující příkaz:

Tento příkaz nám nahraje do složky /mnt/klicenka/EFI/grub  soubor grubx64.efi . Také můžeme ladit parametr --bootloader-id a to za účelem změny názvu koncové složky.
Dále se zkopírují do složky /mnt/klicenka/boot/grub  potřebné soubory ke korektnímu běhu grubu.

Nyní už je jen potřeba nahrát kernel, initramfs či případně jiné soubory na patřičné místo dle chuti a vytvořit grub.cfg. Konfigurační soubor grub.cfg se nemusí vytvářet. Namísto něj lze kernel a initramfs spustit ručně.

Nyní je vše hotovo a klíčenka by měla bootovat. Pokud ne, máte jako já hloupou desku a musíte UEFI GRUB2 pustit ručně přes EFI Shell, ale o tom až zase někdy jindy. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *